E-sporten möter Riksidrottsförbundet
Torsdagen den 24 maj är Svenska e-sportföreningen (SESF) inbjudna till en konferens om Idrott och samhällsnytta som Riksidrottsförbundet (RF). Till konferensen samlas företrädare för idrotten, politiken och den akademiska världen för att tillsammans samtala om idrottens förhållande till samhället och ta del av den senaste forskningen.
Henrik Österman på SESF representerar e-sporten tillsammans med Robin Hammaräng under passet om nya idrottstrender där även Parkour och Roller Derby tas upp. Jesper Thiborg som är statistikansvarig på RF leder diskussionen och historikern Johan Norberg kommer att kommentera. Värt att notera är att Jesper Thiborg även är författare till skriften ”Att göra esport – om datorspel och sportifiering”. Skriften går att ladda ned från SESF sajt som pdf.
Målet för SESF är att beskriva e-sporten på ett korrekt sätt, peka på positiva effekter av datorspel och e-sport samt punktera en del myter. Helt enkelt visa vad Sveriges största sport bland ungdomar är för något.
SESF kommer även att bjuda på e-sport live tillsammans med Komplett.se som står för all utrustning. Deltagarna på konferensen kommer att få se bla proffsspelaren Lalush visa upp sina färdigheter i Starcraft2 på 50 tums skärmar.
”Vi ser detta som ett steg att få upp e-sport på Riksidrottsförbundets agenda. Vi ser fram emot att fortsätta utveckla SESF relation med RF. Vi är också glada över att Komplett.se stöttar den ideella e-sportrörelsen och möjliggör att vi kan visa upp e-sport på hög nivå för RFs konferensdeltagare.” säger Magnus Jonsson, ordförande SESF.
”Vi ser att våra kunder och personal utövar e-sport. Vi är med på evenemang som DreamHack. För oss på Komplett är det självklart att vi ska vara med när e-sporten utvecklas.” säger Erik Johannesson på Komplett.se.